Яна Холодна: “Ми хочемо, щоб нас слухали на окупованих територіях”

Ідея про створення військового радіо, першого військового радіо в Україні, виношувалася нами десь рік. За рік ми придумали, що маємо створити військове радіо, тому що ми розуміли, що наші бійці, які знаходяться у зоні АТО, перебувають в інформаційному вакуумі, вони не отримують достовірну інформацію, тому що є відомча газета «Народна армія», яка доставляється до них на передові позиції раз на тиждень і все. В інших випадках вони слухають «Сепар ТВ» і ті радіостанції, які продукуються зі сторони окупанта. Розуміючи ту потребу підтримки і морального духу, і інформаційного духу наших бійців, виникла ідея створити військове радіо «Армія FM».

Спочатку це була маленька група людей, було прийнято рішення про створення «Армія FM» на базі Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України, і ми почали активно працювати в цьому напрямку. Олексій Макухін – це радник міністра оборони з питань комунікації, власне, я і ще декілька людей с телерадіостудії. Але на той момент ми не розуміли, наскільки це все складно, наскільки великий об’єм роботи нам треба буде здолати для того, щоб вийти в ефір. Ми собі поставили deadline перше березня і сказали, що за будь яких умов ми маємо сказати зранку: «Доброго ранку, Україно!», по типу американського фільму «Доброго ранку, В’єтнам!». Менше року у нас були організаційні заходи: ми шукали приміщення, ми шукали людей, ми шукали матеріальну допомогу на техніку, тому що ви розумієте, що оснастити радіостанцію – це дуже дорого, і наша держава, напевно, не потягнула б такий бюджет. Власне, коли всі ці компоненти, всі ці пазли склалися в одне, першого березня, правда в онлайн режимі, на площадці в інтернеті «Своє радіо» ми сказали о шостій ранку: «Доброго ранку, Україно! В ефірі «Армія FM».

На сьогоднішній день у нас працює дев’ять людей – це невеличка редакція, 50 відсотків – це військові, 50 відсотків – це цивільні. Звісно, що ми проводили конкурс для того, щоб люди йшли, був дуже шалений відгук, було дуже багато анкет, були досить цікаві пропозиції, але в силу того, що ми державна структура, у нас немає додаткового доходу, ми не могли людині запропонувати зверху того, що передбачено державним бюджетом. Тому ми якось не сходилися з цими людьми. Ми собі поставили за мету, що як би нам не було важко, але ми зробимо класну FM-станцію. Ми не будемо аналогом радіо «Промінь», яке ніхто не хоче сьогодні слухати. Тому ми хотіли зробити таке радіо, щоб могли нас слухати і військові на передових позиціях, і громадяни, які проживають на території Донбасу, в тому числі, на окупованих територіях. Тому для нас підбір кадрів був дуже важливим питанням. На щастя, відгукнулися і ті люди, які сьогодні працюють – це хороша команда. Відбулася синергія військових кореспондентів, які не мали досвіду роботи на радіостанціях з людьми, які вже мають досвід роботи на радіо. Один в одного вони вчаться, хтось вчиться військовій справі, хтось вчиться, як бути хорошим діджеєм або радіоведучим.

Ми мовимо 24 години на добу, попередній концепт, який ми собі визначили і намагаємося притримуватися – це 70 відсотків музики і 30 відсотків інформаційно-аналітично-розважального контенту. У нас є проекти, які виходять у прямому ефірі. Дуже користується попитом програма «Привіт в АТО», коли ми збираємо замовлення, коли нам телефонують люди у студію, передають бійцям привіт і замовляють музику. Починали ми з одного випуску в п’ятницю, тепер ми по заявках розширили, тепер ми є в понеділок, у середу і в п’ятницю. Дуже користується попитом програма «Поліграф» Андрія Кулакова, це відомий журналіст український, який на волонтерських засадах погодився вести у нас двічі на місяць такий heavy talk – важка розмова з керівництвом Міністерства оборони та Генерального штабу. Користується попитом програма «Точка доступу», ми теж запрошуємо цікавих людей, спілкуємося з ними на абсолютно різні теми. «Герої сучасності» – проект Іри Сампан, теж в прямому ефірі виходить, вона запрошує тих людей, які зробили свій вклад у війну – це не обов’язково військовослужбовці, це і волонтери, і журналісти, коло людей, які доторкнулися до армії, почали допомагати, дуже велике за ці два роки склалося, тому люди ходять. Спілкуємося, розповідаємо про цих героїв і так далі. Є програми, які виходять у нас в запису, наприклад «Зброя.ua», розказуємо про основні новинки оснащення Військово-промислового комплексу і так далі. В нас одне з головних шоу – це «Рота, підйом!», це ранкове шоу, з сьомої до десятої ранку, у нас є чудовий Пилип Бойко, він задає ритм на день, він там продукує і «Бандерівський гороскоп», стібеться з «Руського мира». У нього є така чудова рубрика, «Вата NEWS», де він розказує якісь новини з фронту, що відбувалося в цей день, колись і так далі. Ще один важливий проект, особливо зараз, коли вся країна спостерігає за спортивними баталіями на Євро 2016, ми підтягнули до себе Роберто Моралеса – це відомий спортивний коментатор, він, на щастя для нас виявився мобілізованим, він служив, був в одній з бригад, і коли ми дізналися, де він є, то ми вирішили, що більше користі від цієї людини буде в нас. Ми його відкомандирували до нас, він веде по понеділках «Спорт-тайм», запрошує спортсменів, людей, які пов’язані зі спортом. Зараз він, до речі, коментує всі ті матчі, які грає наша збірна, в прямому ефірі, тому що наші бійці не мають змоги дивитися там телевізор, але послухати радіо, дізнатися від професійного спортивного коментатора, що відбувається на футбольному полі, то це запросто.

Ми принципово не ставимо пісні російських виконавців, за виключенням тих, які все ж таки підтримують Україну, наприклад, Макаревич, ДДТ. У нас десь 50 відсотків – це євро-хіти, здебільшого рок, і 50 відсотків українська музика. Звісно, що ми ставимо пісні наших українських музикантів, які співають російською мовою, тому що це не заборонено, але наші слухачі не дуже добре до цього ставляться.

Ще у лютому місяці ми подали заявки на отримання частот, тому що для нас це важливе питання, в планах у нас перекрити абсолютно всю зону АТО, Донецьку та Луганську області, і потім уже брати міста-мільйонники і ті міста, де є наші найбільші полігони, де є велике скупчення військовослужбовців. Власне, з лютого місяця результату немає абсолютно ніякого, але буквально тиждень- другий Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення пішла нам назустріч, сказали що вони допоможуть нам і якнайшвидше нададуть частоти. Ми дякуємо тим небайдужим людям, які почули про наш проект і які нам допомогли – це радіо «Блік» та їхнє керівництво, на жаль, я не можу назвати прізвище цієї людини в цілях безпеки, вони надали нам свою частоту у чотирьох містах – це Краматорськ, Бахмут, Костянтинівка та Покровськ. Там ми транслюємо на хвилі 105.3 і плюс іноді бувають ретрансляції на передок, на передові позиції. Знаю точно, що нас чують хлопці у Зайцевому і в Авдіївці. Дуже великий відгук був від знайомих журналістів, які їздили туди на зйомки, вони постійно нам телефонують, тому що я всім кажу, що як тільки ви їдете в зону АТО, одразу мені телефонуйте і кажіть, чи чути нас і як чути». У нас ще є на порталі «Своє радіо», дуже дякую керівництву цього інтернет-ресурсу, тому що вони нам надали безкоштовно цю площадку, власне, на ньому ми стартували першого березня. Також ми є в Tunein – це міжнародний мобільний додаток, там зібрана дуже велика кількість радіостанцій з усього світу, ми подали заявку, і нас туди поставили. Також ми є через супутник AstroSirius, супутниковий зв’язок, просто треба знайти канал «Армія FM» і нас можна слухати в будь-якій точці світу. Поки що так.

Ми вже є відкритими, не зважаючи на те, що це військове ЗМІ, яке знаходиться в структурі Міністерства оборони, ми відкриті абсолютно для всіх людей, які пов’язані з армією. Місцерозташування нашої редакції – це центр Києва, абсолютно вільний доступ. Ми дуже хочемо стати інформаційним медіа хабом, комунікаційною площадкою, де до нас могли б приходити люди, цікаві люди. Це можуть бути військові блогери, аналітики, оглядачі, просто військові, волонтери – всі люди, які вболівають за нашу армію. Ми хочемо бути майданчиком для спілкування, щоб у нас знайомилися, щоб у нас пили каву, щоб у нас ходили на ефіри ці люди, щоб ці люди допомагали один одному вирішувати ті проблеми і питання, які на сьогоднішній день є. Принаймні, місце вже у нас є для цього, бажання у нас також є, підтримка з боку керівництва на тому рівні, на якому вона має бути, також є. Ми абсолютно будемо раді бачити всіх тих, хто сьогодні допомагає армії у будь-який спосіб. Ми запрошуємо всіх на Грушевського, 30/1 до нас на «Армія FM».