Вова Кравчук: “Стань супергероєм і зміни своє місто!”

Я сам з маленького міста, Кам’янець-Подільський – це таке маленьке містечко, затишне. Я хотів почати з історії: в мене у дворі стоїть гойдалка, вона навіть зараз стоїть, вона стояла все моє життя, я її завжди пам’ятаю, вона завжди була поламана. Вона була поламана і все, що робив ЖЕК, він кожного року її фарбував, він її не ремонтував, він її фарбував. Коли ми дітлахами, юнаками пробували побудувати якісь халабуди, він то все розбирав, але він фарбував гойдалку. Кожен день, дивлячись на цю поламану гойдалку, я вже знав, що я поїду з цього міста, я поїду навчатися в якесь інше місто, де, можливо, не буде поламаних гойдалок, або я зможу їх ремонтувати, якось будувати халабуди, які ніхто не буде валити.

Скажімо так, оця історія визначає проблематику, яку ми зрозуміли, провівши проект «Відкривай Україну 2015». Це чотири проблеми підлітків. Перша – це те, що в школі, на жаль, знання, які викладаються, рідко мають реальне застосування в житті. Друга проблема – це те, що у дітей немає знань та навичок реалізовувати ідеї. У них виникають кльові ідеї, але вони, на жаль, стикаються з неможливістю їх реалізації в зв’язку з тим, що вони не мають знань. Третя проблема – те, що діти, не бачачи перспектив розвитку, тікають в інші міста. Правильне слово тікають, вони переїжджають у великі міста, столицю, за кордон, і тому вони, знаючи, що після 11 класу, по закінченню школи переїдуть в інше місто, вони не зацікавлені в зміні, в покращенні свого міста. Це чотири проблеми, з якими буде справлятися проект «Відкривай Україну 2016-2017».

Проект «Відкривай Україну» – це освітня онлайн платформа для підлітків з малих міст, яка має створити середовище для розвитку підлітків, навчити їх реалізовувати їхні задуми, круті ідеї. Тому ми вирішили в цей проект вкласти ті знання, які будуть актуальними завжди – це вміти реалізовувати ідеї, задуми, проекти. Тому ми в нашу освітню програму вставили знання з командної роботи, з системного мислення, роботи з ідеями, з профільними знаннями, впевненістю в собі, незалежністю, з комунікаціями ефективними. Тому ці напрямки освіти дадуть дітям навчання, вміння реалізовувати ці ідеї в шести напрямках.

Шість напрямків, які ми пропонуємо в «Відкривай Україну 2016-2017» – це еко, це культура і мистецтво, це напрямки медіа, соціальний напрямок, це охорона здоров’я і урбаністика. Я б хотів сказати про учасників проекту, що ми не наполягаємо, щоб там брали участь відмінники, медалісти, олімпіадисти, хай це будуть бешкетники, непосидючі мрійники, якесь креативне юнацтво, досить вже робити шпаківні. Діти просто переїжджають в інші міста, наприклад в Київ, в обласні центри, не за шпаківнями, вони хочуть робити рок-концерт, вони хочуть робити турніки для ворк-аута, вони хочуть робити відеоблог про школу і все це вони можуть реалізувати в нашому проекті.

Також немалозначним буде те, що у нас в проекті є роль вчителя, але він не буде виконувати свою звичну роль – гаркати, ставити оцінки, бити указкою по пальцях, він буде більше модератор і наставник. Він буде підказувати дітям, допомагати їм якимись порадами, і що саме головне, діти самі вибирають того вчителя зі школи, з яким хочуть працювати. Це може бути не самий титулований вчитель школи, це може бути навіть вчитель фізкультури, але це той вчитель, якому діти довіряють, з яким спілкуються на рівних, хто не ставить їх нижче за себе.

Ми вирішили, що в проекті будуть брати участь школярі з малих міст. Малі міста – це міста з населенням від 15 до 250 тисяч, це 280 міст України. Одна команда – одна школа, це приблизно від тисячі до півтори тисячі команд, це 15 тисяч учасників, і це тисяча шкільних проектів і від 600 до 900 міських проектів. У нас команди складаються з учнів 7-11 класів. Це по три учні з класу. Тому ми хотіли би поєднати, дати дітям можливість спілкуватися в цих вікових категоріях, тому що ми вважаємо, що якщо ти любиш рок, то ти любиш рок в сьомому класі, ти любиш його в десятому класі, і вони можуть спілкуватися на фоні тих інтересів.

Слоган нашого проекту – «Стань супер героєм і зміни своє місто». Хай діти змінюють свої школи, свої маленькі міста і змінюють Україну. Ми хочемо створити таке community з маленьких міст. Хай маленькі міста розмовляють один з одним проектами. У нас в проекті також буде така маленька вкладочка, де діти зможуть ознайомитися з проектами інших шкіл, команд, оцінити їх, у нас там буде respectum, можна буде нажати і поставити respect іншій команді, це дасть можливість дітям бачити проекти в цих напрямках, в різних напрямках, але з тою ж проблематикою. Так, як ми будемо збирати проблематику, діти будуть збирати проблематику, наприклад, 10 проблем в школі, 10 проблем в місті, це дозволить нам по закінченню проекту мати загальну картину проблематики, яка десь однакова в маленьких містах, і працювати з нею. А взагалі проект, я так вважаю, це більше освітня пригода, де ти маєш зібрати 15 однодумців, створити команду, вибрати собі вчителя, визначити, що у вас в школі ви хочете зробити, можливо, це якийсь кінозал, можливо, це якась квест-кімната, і реалізувати цей проект. Реалізувавши цей проект, ви переходите на інший рівень, на міський, де ви бачите, що вас не влаштовує. Можливо, вас не влаштовує газета «Подолянин», яка пише про пенсії, а не пише про хіп-хоп фестивалі, і ви створюєте свою газету, журнал, інтернет-видання і змінюєте, покращуєте місто.

Півфінал нашого проекту буде відбуватися шляхом фестивалів в обласних центрах, де діти з маленьких міст, з’їхавшись в обласні центри, зможуть перед бізнесом, перед потенційними інвесторами показати свої проекти. Це буде «День свідомого громадянина». Такий фестиваль, де діти зможуть ознайомитися з такими ж кльовими проектами, які заслуговують на увагу з інших міст. Найкращі команди поїдуть до Києва набувати додаткових знань, а три найкращі команди поїдуть в Азію, Америку і Європу мінятися досвідом з громадськими організаціями, з молоддю, яка міняє європейські міста, великі, маленькі. Наразі наш проект вийшов на «Спільнокошт», тому всім небайдужим, хто вболіває за підлітків, за креативне юнацтво, за маленькі міста і бажає їм змін, приєднуйтесь до фондування нашого проекту і спостерігайте зміни в вашому місті.