Віктор Досенко про серцево-судинні захворювання

Серцево-судинні захворювання – це найбільш розповсюджені захворювання в усіх цивілізованих країнах, в Україні – також. Мало хто не знає слова інфаркт міокарда, мало хто не знає що таке інсульт мозку і саме від цих захворювань гине левова частка людей в усьому світі й у нашій країні. На жаль, Україна серед лідерів на серцево-судинні захворювання. Чому ж вони виникають, що є їх причиною?

Люди завжди шукають якісь сторонні причини, що фактично виправдовують їхній власний злочин проти свого здоров’я. Злочин тих людей, які захворіли. Фактично саме вони в цьому винні. Тут немає елементу зовнішнього впливу, хоча безумовно екзогенні зовнішні фактори впливають і сприяють розвитку серцево-судинної патології, але їхній вплив детермінований самою людиною. Сама людина вирішила провести над собою експеримент і запитати свій організм, чи виникне у мене патологічний процес, інфаркт міокарда чи інсульт мозку, чи ні. Як швидко виникне. Оце дуже важливо зрозуміти, що ми самі є винуватцями цих захворювань.

Так вважає сучасна ангіологія, вчення про патологію судин. Тому що основною причиною всіх серцево-судинних захворювань є атеросклероз. Інфаркт чи інсульт виникають, тому що відкладаються певні компоненти на внутрішній стінці артерії. Ці компоненти названі були кашею. Атеро – це каша. Кашоподібні маси відкладаються, але вони не досить грубі, вони звужують просвіт судин і до певного органу чи до серця, чи до мозку перестає поступати достатня кількість крові. Або ця маса руйнується, зносяться ці компоненти так званої атеросклеротичної бляшки і утворюється тромб, який повністю перекриває просвіт. Значить питання не в тромбі, а питання в тому чому відкладаються ці маси. Чому вони відкладаються виключно у людей. Атеросклерозу немає в жодного представника тваринного світу. Розумієте, яка біда. Тобто, це людське захворювання, яке люди, напевно, самі собі вигадали. Є інфекційні захворювання, є маса патологій, які є і у людей і у тварин. А атеросклероз – це хвороба цивілізації, саме результат того, що люди створили чи змінили свій спосіб життя таким чином, що почали відкладатися якісь компоненти на внутрішній стінці судин.

З чого складається ця атеросклеротична бляшка – це дивовижне утворення. Виявилося, що воно більше ніж на 85 відсотків складається з холестерину. Ага, зрозуміли тоді люди, значить холестерин і є винуватцем цього патологічного процесу. Дійсно, собі важко таке уявити, щоб нестача чогось відкладалася. Відкладається те, чого багато. Якщо багато холестерину є в організмі, то за певних умов він буде відкладатися. Якщо цих умов не буде, він не буде відкладатися. Якщо там відкладається багато холестерину, значить в організмі забагато цього елементу. Це стандартна, формальна, правильна логіка. Далі аналіз харчового раціону сучасних людей чітко нам вказує, що холестеринвмісної їжі сучасні люди й в Україні в тому числі, їдять значно більше ніж потрібно. Холестерин міститься виключно у тваринній їжі. Виключно. Немає ніякого тваринного продукту без холестерину й немає рослинних продуктів, які містили б холестерин, значить ми вживаємо тваринної їжі більше ніж потрібно. Цього собі не могли дозволити наші предки, наші пращури. Це дивна ситуація, але є чітка закономірність, що чим краще стає рівень здобутків населення, тим більше люди віддають грошей на м’ясо, на тваринні продукти. Там велика кількість амінокислот, там велика кількість жирів, тваринних жирів, все це прекрасне повноцінне у великій концентрації, одразу поступає в організм і задовольняє всі потреби в дуже незначній кількості. Щоб компенсувати цю нестачу за рахунок рослинної їжі треба буде витратити більше часу, більшу кількість їжі перетравити й таке інше, що й роблять наші попередники. Таким чином це перший елемент порушення біологічного закону. Порушення закону еволюції. Я визнаю, звичайно, що наші попередники, ці ж самі мавпи, шимпанзе – всеїдні тварини. Так, вони їдять все. Але переважно, левову частку їхнього харчового раціону складають саме рослини. А є серед них такі, що їдять тільки рослини, ті ж самі величезні горіли, сильні та потужні, куди нам братися, це чисті вегетаріанці. Тому від них ми якось походили, ми з ними були в дуже близьких, родинних відношеннях, тому їсти не так, як вони – це сприяти розвитку атеросклерозу. В тому числі атеросклерозу.

Наступним фактором є ушкодження судинної стінки, бо саме в ушкоджену судинну стінку і відкладається цей холестерин. Сам по собі він буде циркулювати, організм буде намагатися вивести його. До речі, жінки прекрасно виводять холестерин – вони взагалі досконалі істоти й системи ферментативні в них теж краще, ніж у неповноцінних чоловіків, у всіх чоловіків. І вони цей холестерин зайвий женуть в печінку, в жовчний міхур, потім в кишківник і виганяють з організму. Але по ходу створюється надлишок холестерину в жовчному міхурі. Тому у жінок значно частіше виникає жовчнокам’яна хвороба. Це також результат переїдання холестерину. Також надлишок цього холестерину утворює основу цього каменя, камінь і виникає жовчнокам’яна хвороба. Але в артеріях воно не відкладається. Чоловік – більш дурнестворіння і воно одразу відкладає холестерин у своїх артеріях і починає хворіти раніш, ніж жінка на атеросклероз і на інші серцево-судинні захворювання.

Що далі? Далі – ушкодження судинної стінки й це результат, як правило підвищеного артеріального тиску. Це можна виділити як найбільш важливий фактор постійний, гемодинамічний. Це досить все просто, наші артерії – це еластичні труби і їхня витривалість залежить від того, наскільки потужна на них іде хвиля. Наскільки вони сильно розтягуються, наскільки тисне на них оцей опір. Це не просто труби, це не пластик і не силікон якийсь. Це живі тканини, це живі клітини, які можуть певну кількість разів ось цього притиснення – розтягнення, притиснення – розтягнення вони витримають, а потім цей тиск їх просто зносить. Просто вбиває, знищує певну кількість так званих ендотеліальних клітин, це перші клітини, які безпосередньо контактують з кров’ю. Вони дуже тоненькі, нічим не захищені, там просто мембрана. Вони намагаються триматися, а потім, все ж таки, цей тиск рано чи пізно зносить, якщо він хронічно підвищений. Як він підвищений у хворих на артеріальну гіпертензію – також захворювання цивілізації, дуже розповсюджений саме на нього йде основні зусилля попередження атеросклерозу. В результаті ендотелій страждає, він ушкоджується, а ушкодження запускає відповідну реакцію. Ця реакція зветься запалення. Так само, як при ушкоджені будь яким вірусом, будь якою бактерією, чи будь яка подряпина, щоб не ушкоджувалося зверху чи з низу – завжди організм відповість запальною реакцією. Яка буде мати певні особливості. Але коли йде запалення, тоді йде фактично війна в певній ділянці нашого організму, в даному випадку ця ділянка утворюється в артеріальній стінці, в багатьох ділянках артеріальних стінок, там не утилізуються ліпіди. Там ліпіди окислюються, змінюються, стають модифікованими та починають відкладатися. Я студентам наводжу такий приклад: уявіть собі, що судинна стінка – це ваша шкіра, і ви приходите додому, берете лезо та робите розріз. Розрізали цю шкіру, пішла кров, ви її зупинили, чимось обробили. Воно почало загоюватися, десь за тиждень ви бачите, що нормальний рубчик утворився, сполучна тканина, починає заживати ваша рука, але ви не даєте їй зажити, знову берете це лезо і рівненько по цьому рубчику його розрізаєте. Знову там кров, знов більш ушкоджень і різати було важче, тому що утворилася там груба тканина. Знову пішла кров, знову спочатку пішло запалення, воно вже більше, воно вже заживати буде повільніше. Постійне ушкодження в тому місті дасть якісь проблеми. Це зрештою призведе до склерозу, до розростання сполучної тканини. Ця ділянка шкіри в результаті постійного ушкодження втратить свою вихідну форму. Там, в середині, відбувається те саме. Ми постійно довбаємо свою судинну стінку, постійно її розриваємо, ушкоджуємо, запускаємо запалення, знову і знову. Таким чином, крім харчування є ще проблема хронічного стресу. А саме цей стрес-планктон, так званий, і є основною причиною артеріальної гіпертензії.