Роман Скрипін. Чи є медіаринок в Україні?

Наталія Федоришин. Як ви оцінюєте ті зміні, які відбуваються в нашій четвертій владі?

Роман Скрипін. Ви знаєте, матюкатися не можна, це ж не skrypin.ua.

Наталія Федоришин. Не знаю, треба спитати у «Ідеаліста», може можна.

Роман Скрипін. Я скажу дуже просто, що медіаринку у нас немає, ми будемо говорити лише про те, що в нас колись, можливо, з’явиться, а зараз його немає.

Наталія Федоришин. А в чому ви бачите основну проблему, чому його немає?

Роман Скрипін. Він дотаційний. Він існує на гроші, які дають власники, великі дяді і тьоті, переважно дяді, ми це знаємо. Які десь взяли ці гроші, для яких не є мета заробити на медіа. Вони не мусять бути прибуткові. Можливо, десь хтось час від часу ставить собі, що давайте хоча б в нуль вийдемо, будемо самоокупними, але так, щоб широко медіа конкурували заради реклами, кількості реклами, щоб вона більше коштувала, такого немає. Реклама вже перетворилася на сміття. Реклама грошей не приносить.

Наталія Федоришин. Погодьтеся, що якби стояла задача бути самоокупними, якщо би це був бізнес, то відповідно ціни там були би іншими, а зараз кожен боїться підняти ціну, тому що він взагалі нічого не отримує.

Роман Скрипін. Правильно, абсолютно точно. Чому він боїться підняти ціну?

Наталія Федоришин. Тому що його і так дотують?

Роман Скрипін. Ні, це якщо ви займаєтеся самовиживанням, коли на медіаринку є самодостатні, не дотаційні медіа. Але вони намагаються заробити на рекламі, на партнерці якійсь.

Наталія Федоришин. І на джинсі, відповідно, теж.

Роман Скрипін. Ні, як раз не на джинсі. Ні, на партнерці, давайте розрізняти, джинса – це джинса.

Наталія Федоришин. Мається на увазі, якщо вони не дотаційні, то там, наприклад, період виборів, гріх не взяти.

Роман Скрипін. Гріх взяти, як раз, в цій ситуації.

Наталія Федоришин. Я погоджуюся, я як раз теж хочу це обговорити.

Роман Скрипін. Це девальвує якість медіа. Це значить, що реклама стає дешевшою, розумієте, ми самі руйнуємо той ринок, в якому мали відповідно до спільних якихось стандартів. В чому полягає конкуренція, чесна конкуренція? Це коли ви дієте за певними правилами ринку, ви його не руйнуєте. Наші медіа його самі руйнують. Дотаційне медіа не зацікавлене у самовиживанні, воно знає прекрасно, що менеджер, який поставлений керувати, має ефективно керувати тим організмом, аби, з політичної точки зору, журналісти були слухняні. Не дай Боже, щось почнуть витворяти – це пряма залежність для власника в його ризиках, він втрачає бізнесові, політичні зв’язки і так далі. І тоді починається оця катавасія. Можливо стоїть мета – давайте ви хоча б десь перекриєте мої витрати і це вже добре. Все одно дотація лишається. Що таке дотація – це гарантовані гроші, які в кінці місяця дістає проект до того кеш-флоу або бізнес плану, це гроші, які заходять, то це йде в плюс. Вони точно знають, що вони їх отримають. Тільки ці гроші припиняють надходити у проект, ми були свідками дуже часто, він просто закривається.