Остап Стасів про Відкритий університет Майдану

ВУМ виник через сукупність ідей, які з’явилися на Майдані в кількох головах. На початку грудня Київська школа економіки почала викладати на Майдані, першим викладачем був Павло Шеремет, і це було з «брехунцем», мікрофоном, пересувною колонкою, поруч з Лядськими воротами, в підземному переході, під снігом – то була перша лекція. Паралельно з цим в Жовтневому палаці планували запустити якісь лекції, були активності в Парламентській бібліотеці на Європейській площі від Авта, а спільнота Києво-Могилянської бізнес-школи прийняла рішення, що вона також хоче робити щось подібне. Я і Олександр Стародубцев були два випускники цієї спільноти, які взяли на себе повноваження реалізувати цей проект. Паралельно уже активно працювала ініціатива «НЕ ЗЛИй Майдан», куди входили як представники KSE, так і просто багато хороших людей, які були об’єднані через студентські спільноти, дружбу. В результаті всього цього, протягом двох діб, виникла ідея вчити на Майдані. З допомогою фейсбуку, ми почали досліджувати проблематику і зрозуміли, що не одні такі і нам потрібно об’єднатися та створити спільний продукт. І коли з’явилася сцена біля Лядських воріт, це була заслуга, в першу чергу, Юлі Кочерган, Романа Тичківського, Тартака, Сашка Положинського, який ніч чергував біля сцени, щоб її не знесли самооборонівці. З цього і почалися лекції на Майдані. Ми назвалися Відкритий університет Майдану, хоча варіанти були різні: вуличний, вільний університет. Ми почали викладати і от ніяк не зупинимся.

Можливо, на третю річницю ми вшануємо те місце, де все почалося. Воно заслуговує, щоб на ньому була пам’ятка, бо саме звідси почався Всеукраїнський рух громадянської освіти. Це освітня ініціатива, яка ставить за мету сформувати у громадян громадянську компетенцію, дати можливість всім бажаючим займатися самоосвітою, саморозвитком, самовдосконаленням, щоб почати формувати в собі ті риси, які допомагають кожному стати ефективним громадянином країни, її якісним власником. Тому що ми дуже часто забуваємо, що держава – це ми, і не вона нам повинна, а ми їй. Переінакшення цього формулювання у багатьох людей викликає шалений спротив чи здивування, але «совок» закінчився і тепер лишилося витравити його з себе і почати жити, як цивілізовані люди.

Найбільш ключова річ сьогодні – це здатність нас, як громадян, взяти на себе відповідальність за те, що відбувається. Не стяти осторонь, коментуючи, радячи, говорячи, що держава, влада – все погано, а взяти на себе відповідальність. Починаючи від свого голосу на виборах, і закінчуючи участю в тих процесах, формуванні тих сервісів, умов, зручностей, які ми, як громадяни, хочемо, щоб нам давала держава. Тільки ми самі знаємо, що нам потрібно.

Друга важлива компетенція – це здатність співпрацювати. З цим у нас труднощі. Вічно виходить три гетьмани. Колись Чорномирдін сказав дуже гарну фразу про те, що все одно, яку партію ми створюємо, а виходить КПСС. Перефразовуючи, можна сказати: щоб ми не починали робити, дуже часто у нас виходить «совок». Ми нерідко чекаємо, що хтось за нас прийме вірне рішення, візьме на себе повноваження, що буде хороший президент – ось таке холопське мислення. Але співпраця – це та ключова компетенція, яка дозволяє нам формувати себе як політичну націю, ефективне суспільство, яке готове щось робити і не жертвувати, тому що ми захопилися жертовністю, а треба формувати нормальні стосунки між людьми.

Третя річ – це спілкування. Ми не вміємо спілкуватися. Інколи, нам дуже важко видавити з себе прості речі. ВУМ сьогодні намагається допомогти людям зробити ці речі елементом звичного життя.

Відкритий Університет Майдану ставить за мету підштовхнути людей до розуміння, що в їхніх силах змінити все. Питання лише в тому, щоб не боятися цього, вірити в себе, у те, що ми можемо робити помилки, але ці помилки штовхають нас до наступного кроку, треба тільки не повторювати їх, робити якісні, фантастичні речі. І нам це вдалося. Майдан не закінчився, він продовжується, але в інших формах. Ми перейшли з фізичного місця у мережу, в проектний процес взаємодії з різними органами влади. І ця влада намагається викручуватися, їй незручно, а ми продовжуємо тиснути, і ми дотиснемо. Питання лише в тому, чи зробим ми цей останній крок, або алгоритм кроків, щоб перемогти. Тільки ми несемо за це відповідальність.

Відкритий Університет за ці два роки провів 450 публічних лекцій, на які були запрошені найяскравіші представники українського суспільства. Ці лекції дали шалений поштовх для багатьох людей. Він дозволив створити майданчик, на якому люди пропагували свої ідеї, переконання, ділилися досвідом. Коли ми ще стояли біля Лядських воріт, кожну лекцію починали словами: «А давайте уявимо, що ми перемогли». Уявляєте?! Грудень місяць, а ми кажемо, що перемогли, Янукович пішов, що далі? Це питання було на вустах у кожного і, повірте, воно залишилося. Сьогодні треба створювати майданчик, куди люди можуть прийти і поставити конструктивний запит про те, що їх турбує.

Також ми створили школи. В нас є дуже хороший проект «Школа свідомого громадянина», з якою ми їздимо українськими містами. Це проект, який дозволяє людям зрозуміти, що таке інтегральна динаміка, як дивитися через цю концепцію на світ, що таке соціальний капітал, як контролювати органи влади і управляти соціальними проектами, або що таке психологічний вік громади і людини. Це все дуже розкидані речі, але якщо ці пазлики скласти в єдину картинку, вдягнути на них рамку і навести різкість, то виходить дуже зрозуміле полотно, яке демонструє нам, що ми можемо робити в своїх спільнотах та громадах. Результатом є дуже хороші наслідки. В деяких містах змінилося відношення влади до громади і Закону України, з’явилися ініціативи, які так взялися за місцеві органи влади, що вони були змушені щось з собою зробити. Сьогодні ми маємо 22 осередки Відкритого Університету Майдану по Україні, що можна побачити у нас на сайті, які діють по різному – хтось активніше, хтось пасивніше. В осередків з’явилася своя спеціалізація, наприклад, харків’яни з головою пішли в Gov, електронне урядування, десь люди пішли в урбаністику, розвиток «зеленого» туризму або велосипедного руху. Десь люди захопилися політичними проектами, але, при цьому, ми поза політикою. Це один з ключових принципів ВУМу: ми виховуємо громадян, але не виховуємо членів якихось партій, вони самі вирішують куди йти і що робити.

Ще один дуже важливий елемент – це телевізійний продукт. Ми випустили 25 телевізійних програм, спільно з Першим національним, в рамках телеакадемії ВУМу, їх можна побачити у нас на сайті, як і інші 116 лекцій. Таким чином, наше покриття становить майже 2,5 мільйонів осіб в Україні, які могли познайомитися з яскравими лекторами та їхніми концепціями.

Ми, як проект, розуміємо, що сьогодні ставати ближче до людей потрібно через сучасні технології. Інтернет дуже якісно і швидко розвивається в нашій країні, країна інтернетизована більш ніж на 65%. Сьогодні велика кількість людей має доступ до мережі, але цю мережу використовують або для розваг, або для читання новин. Але тренд неформальних, дистанційних освіт затребуваний сьогодні і в українському суспільстві. Ми не були першими, але будемо тим проектом, який формуватиме саме громадянські компетенції. Ми не будемо розпорошуватися на формальну освіту, а говоритимемо про все, що пов’язано з формуванням громадянської компетенції. Сьогодні кожен громадянин України може зайти на ресурс, який називається online.vum.org.ua і є першою дистанційною платформою громадянської освіти. Там вже існує вісім доступних курсів, ще два будуть стартувати найближчим часом. Також ми плануємо запустити протягом 2016 року ще 20 дистанційних курсів, які зможуть допомогти громадянам набути різних знань, направлених на персональний розвиток особистості.

Ці три ключові елементи закладені в будь-якому дистанційному курсі на ВУМ-online.

Я запрошую всіх зайти на цей ресурс, зареєструватися і отримати доступ до унікальних знань, адже нашими викладачами є викладачі бізнес-шкіл, громадські активісти або яскраві представники інтелектуальної спільноти, які мають що запропонувати, чим поділитися. Це має бути надзвичайно цікаво, і я сподіваюсь, що ми зможемо перевернути українське суспільство, його менталітет, традиції, сприйняття світу, змінити їх на краще завдяки інтернет-ресурсам і, зокрема, ВУМ-online.