Олександр Стеценко про протезування

Технології протезування в Україні швидко розвиваються. Особливо в такий момент, коли є така нагальна проблема з хлопцями, які постраждали у АТО і хочеться зробити протези більш функціональні, більш комфортні, більш зручні, більш надійні, різнофункціональні. Тому фахівці нашого підприємства, ми весь час вдосконалюємо технології, їздимо по виставках, дивимось що там є, вчимось за кордоном. Запрошуємо іноземних фахівців сюди в Україну для того, щоб покращити технологію виготовлення протезів і комплектуючих.

Складність в тому, що після ампутації кукса не завжди готова до протезування, її треба підготувати. Треба налаштувати протез таким чином, щоб пацієнту було зручно, комфортно і функціонально. Тут дуже кропітка робота, потрібно весь час шукати нові матеріали, нової форми гільзи, нашому підприємству це вдається.

Виготовлення триває не так швидко, особливо коли є тяжкі пацієнти, які крім ампутації мають і інші ускладнення в організмі: контузії, чи черевина пошкоджена, чи голова. Недавно, наприклад, ми протезували бійця, якій втратив зір повністю – це складно. Досвід, який в нас уже є і постійне вдосконалення, дозволяє нам дійсно бути лідером галузі протезування в Україні. Тут треба і психологію знати, і анатомію, і біомеханіку, дуже різнопланові моменти є і, на жаль, ще не до кінця в Україні навчання цьому фаху протезиста є. Зараз йдуть пошуки, для того щоб це вдосконалити, поставити на більш професійний рівень, для того, щоб нові хлопці більш підготовлені були. На сьогоднішній момент навчання і досвід отримуєш тільки за кордоном. Хоча у нас є Харківський науково-технічний інститут, він теж робить розробки свої, теж свій вклад робить в розбудову протезування, але могли б і краще це робити. Я розумію, що там складнощі є. На сьогоднішній момент новітні технології, які ми вже освоїли, пройшли навчання і отримали сертифікати, але ми не можемо їх використовувати. Є Постанова Кабінету міністрів 518, про протезування за кордоном, це було в минулому році, такі нові технології можливо було проводити тільки за кордоном, бо в Україні ще тих технологій не було, вони були ще не запроваджені. Зараз вони вже запроваджені є фахівці, але така, можна сказати, бюрократична система на сьогоднішній день не дозволяє отримати дозвіл на це протезування. Треба узгодити з державою, є така Державна служба у справах ветеранів і учасників АТО, яка на сьогоднішній момент не має всієї нормативної документації і основна перепона зараз – це ціни. Граничні ціни для того, щоб можна було на комісії затверджувати в кожному окремому випадку той чи інший протез за новітньою технологією. Це набагато дешевше, ніж відправляти людей за кордон. Обіцяють, що скоро це буде, ми чекаємо і хлопці теж чекають, бо вже вибрали нас, не хочуть їхати за кордон. Зараз навіть були пропозиції на останньому засіданні, щоб теж відправити за кордон, але в постанові вказано, що, якщо ця технологія вже запроваджена в Україні, то за кордон вже відправляти неможна. Тому зараз така патова ситуація, за кордон відправити неможна і в України виготовити неможна теж.

Одне з досягнень нашого підприємства – це використання біонічних кистей нового покоління. Ці кисті дозволяють збільшити, покращити функціональність протезу рук. Я називаю її біонічна кисть другого покоління. Біонічні кисті першого покоління могли робити один захват, відкривалася кисть і закривалася. Зараз з допомогою цієї кисті, де рухаються всі п’ять пальців, можна зробити 14, є інші зразки, інші виробники, які можуть до 36 захватів робити. Це звісно покращує функціональність, людина може в побуті чи на роботі робити більше. Наприклад, для того, щоб взяти банківську картку, наприклад, і розрахуватися чи що, то це було дуже складно зробити таким хватом, працювало три пальці. Зараз за допомогою функції захвата великого пальця можна взяти ключ, можна взяти банківську картку.

Як йде керування цього протезу. Керування йде від м’язів, тут треба спеціальна підготовка і програмою зараз передбачено, ніж виготовити цей біонічний протез спочатку треба підготовити куксу і потім виготовити, так званий, первинний протез для того, щоб кукса була сформована, для того щоб пацієнт звик до протеза і зміг мати уявлення про конструкцію цього протезу. Звісно, проходити тренування для покращення тонусу м’язів, для того, щоб при напруженні цих м’язів виникає тут імпульс, тут встановлені датчики, електроди і по дротах йде до механізму сюди і відкривається чи закривається долоня чи хват. Пацієнт пізніше, треба десь півроку для того, щоб людина могла вже в первинному протезі себе відчути, кукса, як правило змінюється, бо особливість цієї системи, цієї технології, щоб електроди щільно прилягали до шкіри, щоб датчик міг зчитати цю інформацію, сигнал цей. Якщо кукса схудне, то буде зазор, не буде контакту і зчитування не буде, протез не буде працювати. Було дуже багато таких випадків, ми знаємо, хлопець один, майданівець, постраждав, захищаючи Революцію Гідності, захищаючи українців, в нього ампутація кисті. Він поїхав в Австрію, йому там виготовили електронний біонічний протез за 70 тисяч євро, але через місяць він не зміг ним користуватись, тому що не було підготовлено куксу. Зараз цю проблему було вирішено, фахівці, які робили йому протез приїхали сюди і безкоштовно йому зробили. Але такий прикрий випадок трапляться, тому хотів би всіх, хто переймається цією проблемою, чи хоче отримати такий протез, чи родичі, які небайдужі, хочуть допомогти, що треба тут планова підготовка. Такі складні протези, що треба підготовлювати куксу пацієнта, м’язи для того, щоб це було менше роботи після виготовлення і людина була задоволена користуванням цим протезом. Людина може працювати на клавіатурі, може виключати, якісь інші дії провадити, раніше це було неможливо. Можна ручку взяти, виделку, чи ніж, тримати, наприклад, кусок м’яса, а правою рукою різати, виделку тримати, а ножем різати. Ще, наприклад, такий хват, він дозволяє брати, наприклад, валізу вагою до 45 кілограмів, тут покращується сила хвату, тому що раніше, коли працювало три пальці, велику вагу не можна було утримати, вона вислизала скрізь пальці, то зараз, якщо цю валізу взяти, то вона добре тримається. Наприклад, в такому положенні можна і себе захистити, по-друге, можна віджиматися, наприклад, витримує кисть 90 кілограмів навантаження. Зроблені ці частинки з титану, з’єднувальні механізми і термостійкий пластик. У кисті гарний дизайн і хлопцям подобається це, хоча тут можна носити її зі звичайною рукавичкою, є косметична рукавичка, яка одягається на цю кисть і можна теж так само працювати в побуті і все інше.

Єдине, щоб зрозуміли інші колеги і пацієнти, що з цією рукою не можна все робити, є обмеження. Не можна дуже важкі роботи робити, бруд не любить, пил, вібрації. Тут електроніка, можна сказати, така академічна, більше для офісу, можна для побуту, менше для роботи, якщо пов’язана з якимось там металом, слюсар і все інше. Для інших робіт є інші протези, які можна зробити такими ж функціональними, робочі протези чи насадки які є, які допомагають тому чи іншому фахівцю в залежності від праці виконувати ті чи інші свої функціональні завдання, які він робить, як фахівець.

Протез важкій, в рекламі чи в інтернеті ми бачимо, як все це рухається, як все це класно зроблено, але тут потрібен ще і час, і фахівці, які б допомогли бійцям пройти реабілітацію. Треба проходити тренування, навчання. Наприклад, можна яйце взяти цією рукою і не розбити його, але це з першого разу буде складно.

Ми не стоїмо на місці, ми далі працюємо над технологіями. Наприклад, дуже зараз складно виготовлення при частковій ампутації кисті, коли частина долоні залишається, чи один палець залишається. Зараз виробники є, які це роблять. Треба цей досвід поширювати в Україні. Я думаю, що ми в змозі це зробити і я думаю, що ми будемо і далі продовжувати навчання, підвищувати свій фах, для того, щоб технології новітні були в Україні, застосовувались і ми були не гірші, ніж в Європі.