Оксана Левкова про те, як неправильне викладання Шевченка робить дітей сепаратистами

17 тисяч шкіл в Україні незабаром відзначатимуть Шевченківські дні, а коли ми говоримо про таку кількість шкіл, то йдеться про чотири мільйони школярів різного віку. Річ у тім, що раніше ми не розглядали школярів, як майбутніх вояків на Донбасі, а на сьогоднішній день ми чітко можемо зрозуміти стануть вони сепаратистами чи ні.

Вони стануть сепаратистами в тому випадку, якщо їм не падають правильно українських героїв і, в тому числі, Тараса Шевченка. Вчителі, з якими ми працюємо в різних областях України, тисячі українських філологів, стенають плечима, коли ми їм говоримо, що існує безліч філологічних досліджень, в яких провідні літературознавці світу і України просять зняти елементи забронзовілості з Тараса Шевченка. Бо якщо дитина сама для себе його не бачить як людину, а тільки сприймає як страдника за націю, кріпака, пророка нації, то дитина тоді не сприймає Шевченка, такий школяр чи школярка просто не хочуть асоціювати себе з Україною і шукають більш відчутних, намасальних, як сказала б Оксана Забужко, прикладів в історії, геніїв, які є живими, нормальними, придатними для життя школяра. Тобто, вони йдуть в більш приземлену російську культуру, а в наслідок цього асоціюють себе з російською культурою.

То чи потрібно сакрум, святе, робити профанумом, чимось простонародним? Чи потрібно от-кутюр, високу моду, робити прет-а-порте, чимось таким, що можна носити? У громадських активістів, які займаються культурою й освітою, просто немає іншого виходу, тому що зараз в Україні така ситуація, що дитина або виростає сепаратистом, або не виростає – третього не дано. Якщо Україна не окупована – це різні веселкові кольори, множинність прочитань наших геніїв і героїв, які дозволяють нам тримати спину рівно по життю, то Донбас – це виключно чорно-білий світ. До речі, «сепаратист-не сепаратист» плавно перетікає у «чи тебе вб’ють або не вб’ють», знову ж таки, боротьба протилежностей.

Згадаємо всесвітньо відомого художника Пабло Пікассо. Він сказав свого часу, що художня течія перемагає тільки після того, як її беруть на озброєння декоратори вітрин. Тобто, все одно високу культуру дуже важливо внести в маси. Я не знаю, чому тисячі вчителів-філологів цього бояться, якщо інші країни це сприймають нормально. Скрізь продукують масований образ чи то моральний авторитет всесвітньо відомого Іоанна Павла Другого, чи то Махатма Ганді, чи навіть Ванги. Оці всі люди показані у вигляді листівочок, коміксів, з рештою, і Біблію давно малюють в коміксах, у вигляді хіп-хоп фестивалів, бо молодь сприймає її масово саме так. Стосовно Шевченка у вчителів дуже великі очі, коли вони бачать, що дитина у фотошопі обробляє Шевченка, у вигляді коміксів малює аніме. Якщо ці вчителі не навчаться розуміти правильно дитину, яка для себе таким чином уприналежнює нашого Кобзаря, то я не знаю, що буде з нашою нацією. Діти будуть шукати те, що їм близьке, в інших культурах, а не в нашій.

Вчителі просто не спостерігають за всім тим, що робиться у світі інтелектуалів в Україні. В той час, як провідна верста населення, яка робить Євромайдани, давно знає, що художник Андрій Єрмоленко підготував цілу добірку картин, де Шевченко поданий то у вигляді Будди, то з шиною через плече, майданівський образ, то показаний як нафтовий магнат. Дитині цікаво і це не означає, що вона чинить некрофілічне насильство над Шевченком, як говорять деякі вчителі. Чи вчителі знають, наприклад, що уже давно Чарлі Сакума, японський кобзар, зображує Шевченка у вигляді японських коміксів «Манга»? Чи знають вони, що такі письменники як Сашко Ушкалов, Сергій Жадан, брати Капранови вже давно подають Шевченка по своєму? Ні, вони цього не знають. Так само, як вони не читали літературознавців Тамару Гундорову, яка очолює кафедру теорії літератури в Інституті літератури Академії наук України, Романа Кіся, львівського дослідника, ту ж саму Оксану Забужко, яка написала про Шевченка і про його міф України, Григорія Грабовича – весь цей пласт культури до вчителів не донесений. Вчителі досі користуються пафосними ярликами, не роблячи Шевченка близьким для дітей. І тут згадується львів’янин Станіслав Єжи Лец, якого чомусь вважають суто польським афористом і письменником, який сказав: «Часом, сатирі доводиться відновлювати те, що зруйнував пафос». У нашому випадку ми змушені сатирою, іронією, гумором відновлювати те, що зробило з Шевченка його пафосне подання в школах.

Рух «Не будь байдужим», який я маю честь очолювати вже дев’ять років, свого часу зробив на Євромайдані цілу реп-вечірку у форматі вуличного університету, як раз обігравши фразу письменника Юрія Андруховича, який сказав, що якби Шевченко жив у наші дні, він був би репером. Ми започаткували цілий рух реперів-Шевченків, цю ідею підхопили центральні телеканали, молодіжна спільнота «Сіль», яка навіть заснувала на Черкащині музичний фестиваль Ше.fest і пускала туди реперів, які «начитують» Шевченка. Ми задоволені, що хоча б такий свіжий струмінь пустили в культуру для молоді.

Вчителям просто бракує креативності, коли вони готуються до уроків, вони не знають де черпати якісь ідеї. Ми також не завжди знаємо де черпати ідеї, ми просто садовимо за круглий стіл хлопців, дівчат, наших активістів, переможців наших конкурсів і запитуємо, яке завдання, на їхній погляд, було б цікаве дітям. Здебільшого, активісти відповідають, що було б добре запропонувати дітям створити свою сторінку ВКонтакті і назвати її «Шева is OK». До речі, «Shevchenko is OK» – це назва твору Юрія Андруховича, який вважав, що, якби Шевченко жив у наші дні, він був би репером. Так от цю сторінку школярі б наповнювали якимись переробками творів Шевченка, наприклад, рок-обробками гуртів «Сад», «Кому вниз», сестер Тельнюк, які зараз вирушили Україною зі своїм проектом, і багатьох інших. Адже ні для кого не секрет, що 80 відсотків молоді все одно проводить увесь вільний час, і на уроках також, в мережі ВКонтакті.

Було б добре продовжувати тему статистики чи то опитувань. Свого часу, в кількох містах України ми опитали десяті, одинадцяті класи про те, чи їм цікавіше, якщо поему «Гайдамаки» називати трилером або блокбастером. Не повірите, в десять разів збільшується увага дітей до цього твору.

Я була б вдячна всім, якби ми для себе перепрошили Шевченка і, таким чином, стали шевцями, початківцями того, щоб у нас в Україні не виростали сепаратисти. Бо діти не хочуть асоціювати себе з приземленою культурою, освітою, зокрема, літературою.