Леся Василенко. Що робити, якщо ветерану АТО відмовляють у пільговому проїзді маршруткою

Дуже часто бувають такі ситуації, що в міському громадському транспорті, наприклад, в маршрутках, водії будуть намагатися відмовити в проїзді, мотивуючи це тим, що у них за сьогодні вичерпана квота пільгових місць. По-перше, та компанія, яка займається перевезенням, могла не укласти відповідний договір з органами міської влади, місцевого самоврядування на здійснення пільгового проїзду, тому власник компанії міг сказати водію, щоб він не провозив пільговиків, чи провозив певну квоту. Це є неправильно. Другий момент, коли водій з власної ініціативи намагається заощадити гроші і не провезти відповідну кількість пільговиків. Але законом України передбачено, що всі учасники бойових дій та інваліди війни мають право на пільговий проїзд. Це відповідальність органів місцевої влади, місцевого самоврядування забезпечити, щоб вони мали такий пільговий проїзд. Повинні укладатися відповідні угоди між перевізниками та органами місцевого самоврядування. Це регулюється законом України про громадський транспорт та громадські перевезення.

Якщо вам відмовляють в пільговому проїзді, потрібно одразу вирішити: чи хочете ви їхати на цьому транспорті далі, чи ви маєте змогу затримати транспорт і розібрати ситуацію на місті? Якщо вам потрібно дістатися кудись вчасно, ви сплачуєте за проїзд, при цьому обов’язково вимагаєте у водія квиток, записуєте його прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер транспорту, компанії. Паралельно, поки ви рухаєтеся по маршруту, можете зателефонувати в диспетчерську службу цієї компанії, яка здійснює перевезення. Ця інформація є в маршрутках у «куточках споживача». Зателефонувавши до них, повідомляєте, що ви є учасником бойових дій, маєте відповідне посвідчення, яке пред’явили водію, ви повинні обов’язково мати з собою посвідчення для пред’явлення водію, бо це є перша підстава, на основі якої ви маєте право на пільги. Якщо ви не маєте посвідчення, то не маєте права на безкоштовний проїзд. Ви телефонуєте у службу, зазначаєте всі ці данні, маршрут, час, коли ви рухаєтеся, куди ви рухаєтеся, який саме водій вам відмовив. Якщо диспетчер ніяким чином не реагує, ви повідомляєте спокійним голосом, що також хотіли б записати ім’я, прізвище, по батькові диспетчера і будете звертатися у відповідні органи. Відповідними органами є прокуратура і транспортна інспекція.

Також, якщо ви не маєте змоги проїхати у транспортному засобі, ви можете діяти наступним чином. Якщо ви бажаєте затримати транспортний засіб і всіх пасажирів, ви зупиняєтесь і викликаєте поліцію, тому що вам відмовлено в проїзді. Ви записуєте всі деталі, інформацію. Тоді, звичайно, дуже багато пасажирів будуть з вами незгодні, а це неприємно. З іншого боку, ви так само можете записати прізвище, ім’я, по батькові, номер маршрутного засобу, час, коли трапилася ця відмова, реєстраційний номер і звертаєтеся з цим в прокуратуру. Ви не тільки подаєте заяву в прокуратуру, пишете скаргу до компанії-перевізника, а також пишете звернення до транспортної інспекції. Пишете звернення до органів місцевого самоврядування з проханням надати вам інформацію, щодо цього перевізника і інформацію, чи були укладені з ним договори на здійснення пільгового проїзду. Якщо такі договори були, то перевізник успішно порушує їхні положення.