Дмитро Якубовський про Великий адронний колайдер

Великий адронний колайдер був побудований в ЦЕРНі,  його вартість складає близько восьми чи десяти мільярдів доларів, вже різні оцінки дають. Його основна наукова  функція полягає в тому, щоб остаточно перевірити модель і, можливо, знайти якісь відхилення від неї.

Що таке стандартна модель елементарних частинок? От ми знаємо, що у нас є чотири взаємодії. Фундаментальні взаємодії – це гравітація, електромагнетизм, який є комбінацією електричної й магнітної взаємодії. Є слабка й сильна взаємодія, які відповідають за те, що атомні ядра, наприклад, тримаються купи, а за бета-розпад відповідає слабка взаємодія, власне кажучи, наприклад, термоядерний синтез, джерело енергії на Сонці, джерело енергії на Землі й так далі. Тому стандартна модель – це така модель, яка намагається об’єднати три з чотирьох цих взаємодій. Сильну, слабку та електромагнітну взаємодію.

Важливо те, що починаючи з початку ХХ століття фізики, коли відкривали одну за одною елементарні частинки, намагалися будувати повну, замкнену і самоузгоджену модель. Що таке повна модель? Якщо усі відомі процеси вона пояснює – це хороша модель. Як тільки модель є повною, ми можемо сказати, що ми вже побудували модель, яка добре описує реальність. Замкнена модель – хороша модель в теоретичній фізиці, вона має не тільки пояснювати все, що ми знаємо, але й передбачати щось нове. Замкнена модель – це коли всі передбачені моделі перевірені. Самоузгоджена модель – це коли у вас  немає внутрішніх протиріч. Який приклад внутрішніх протиріч? Наприклад, якщо ви підкидаєте монетку то ймовірність сто відсотків, що вона впаде або на одну сторону, або на іншу, або стане на ребро, або зависне в повітрі. Сума цих ймовірностей дорівнює одиниці. Що люди бачили в тридцятих роках ХХ-го століття, коли описували слабкі взаємодії? Вони бачили, що ймовірність взаємодії слабких процесів зростає з енергією, як енергія в четвертому степені, вона дуже мала. Слабкі процеси, наприклад, так і називаються тому, що ця ймовірність була малою. Але люди побачили з теорії, з експерименту, що ймовірність слабких процесів зростає як енергія в четвертому степені. Що це означає? Це означає, що ми підвищуємо енергію взаємодії й рано чи пізно ймовірність перевищить одиницю – нонсенс. Для того, щоб цього позбутися, власне кажучи, й була введена стандартна модель. Були введені спочатку нові часточки, які позбавляли модель таких властивостей, але коли ви рахували ймовірність переходу в ці нові частки, вона знову на великих енергіях перевищувала одиницю.

Для того, щоб цих незручностей позбутися, люди сформували стандартну модель, бозон Хіггса як раз був введений для того, щоб ці розбіжності на високих енергіях повністю компенсувати. Бозон Хіггса довгий час шукали, та не могли знайти. Великий адронний колайдер був побудований з наукової точки зору для того, щоб знайти цю останню цеглину стандартної моделі, без якої вона не мала сенсу. Якщо б Великий адронний колайдер не знайшов би бозона Хіггса, то це означало б, що наш світ, теоретичний, фундаментальний, якій він є, він би порушився і ми мали робити щось нове.

Бозон Хіггса – це така частинка, яка генерує масу всіх інших частинок, зокрема самої себе і яка також має ту властивість, що вона компенсує ті останні розбіжності. З точки зору науки, пошук і відкриття бозона Хіггса було дуже важливим. Але сам по собі Великий адронний колайдер має не лише наукову цінність. Зрозуміло, що прилад вартістю вісім чи десять мільярдів доларів побудувати просто для того, щоб там декілька десятків тисяч людей зробити щасливими – це малувато. Великувата сума. Тому, насправді, при побудові таких великих приладів люди використовують найбільш передові досягнення науково-технічного прогресу.

В чому ідея? Ідея в тому, що ви завантажуєте держзамовлення, так би мовити, тому що все це фінансується з бюджетів тих країн, які беруть участь в ЦЕРНі. Держзамовлення нових приладів, нових детекторів, абсолютно нових, наприклад, надпровідних магнітів і так далі. Далі – ці розробки за рахунок держзамовлення розвивається, розвиваються ці фірми, а потім вони, звичайно, можуть виробляти ці товари, адже вони вже освоїли технологію. Тому той самий надпровідний транспорт високошвидкісний, детектори – вартість цього складає десятки мільйонів доларів. Це все пораховано і саме тому на Великий адронний колайдер дали таку велику суму. Все це відіб’ється в тих нових технологіях, які отримає Європа, США – як невеликий партнер, в основному витратився Європейський Союз, фірми, які поставляють туди обладнання. В тому числі, до речі українські, наприклад, Харківський інститут поставляє дуже унікальні монокристали, вирощені колись для військової технології, зараз ці замовлення дозволяють їм залишатися на плаву й шукати нових постачальників для своєї продукції.

Як влаштовано роботу адронного колайдера? Стикаються частинки лоб в лоб с дуже великою енергією. Наприклад, ви зацікавлені зробити найбільшу шкоду автомобілю. Виявляється, що найбільшою шкодою можна досягнути не коли ви розженетеся і вдаритеся в стовп, який не рухається, а коли вдаритеся в машину, яка рухається з великою швидкістю на вас. Теж саме працює в Великому адронному колайдері, тільки це не шкода, а в певному розумінні користь, тому що чим більше кінетична енергія зіткнення в системі центромас, тим більше народжується нових частинок і тим більше маса у них може бути. Зокрема серед цих частинок може бути й бозон Хіггса та інші частинки, які там шукають на Великому адронному колайдері в продуктах розпаду. Тому ідея полягає в тому, що просто є два кільця, в яких розганяють, оскільки це є електрично заряджені частинки, їх можна розігнати до дуже високої енергії й потім, лоб в лоб їх зіткнути. Зіткнення планують так, щоб вони були в центральній частині детекторів. Детектори вловлюють це – детектори там дуже великі, найбільший детектор у Великому адронному колайдері – це як піраміда Хеопса за розміром. Тільки детектор ATLAS в ЦЕРНі – це піраміда Хеопса зроблена з електроніки, яка знаходиться при температурі рідкого гелію, це дуже складна технічна структура. Вся ця машина зроблена для того, щоб всі можливі продукти реакції записати, визначити й записати їхні енергіютакоординати, час коли вони прийшли й так далі. Потім відновити траєкторії, енергії первинних частинок, які як раз досліджуються. Серед цих первинних частинок можуть бути як раз бозони Хіггса, точніше ми вже добре знаємо, що вони там є, але також можуть бути й інші частинки, які продовжують шукати на Великому адронному колайдері.

Вчені – це такі віслюки, у яких є свої інтереси, але їх впрягають в возик, який насправді везе якісь інновації. Річ у тому, що якщо ви змусити вченого працювати, скажете йому робити те чи інше, часто це не виходить. Якщо ви скажете йому зробити адронний колайдер, якій реально дасть щось науці, то ви можете очікувати, що в процесі цього створення буде зроблено дуже багато нових технологій просто тому, що потрібно оптимізувати його роботу максимальним чином. Приклад – інтернет-протокол з’явився в ЦЕРНі, зараз з’явився Ґрід, як клауд-технології, як розвиток. Ви просто не очікували цього, але ви змушені це робити, тому що там настільки багато зіткнень, багато інформації утворюється, що навіть один кластер, найбільший кластер не може ефективно обробляти ці дані. Тому ви змушені робити мережу розподілених обчислень і ця мережа може потім використовуватися для будь яких задач народного господарства.